حقوق بين الملل
 • 2.jpg
  دانلود مقالات حقوقی
  انتشار متون و اندیشه های حقوقی
 • 3.jpg
  مطالب خود را منتشر کنید
  امکانات ویژه برای اعضا
 • LawDocs.ir
  4.jpg
  پل ارتباطی پژوهشگران حقوقی
  مقالات و متون تخصصی حقوقی

أîٍîâûه ّàلëîيû ٌàéٍîâ لهٌïëàٍيî.

آخبار قوه قضاییه

  مطالب برتر

  تقویم

  <    «  مرداد 1397  »    >
  شیدسچپج
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031 

  اين امر كه هيچ دولتي نميتواند از ترك فعل يا فعل خلاف خود بهرهمند شود يك اصل حقوقي پذيرفته شده حقوق بين الملل بوده و ريشه در اصل حسننيت دارد . دولتها با امضاي توافقنامه حل و فصل مسالمتآميز اختلافات يا قبول ارجاع اختلافات به داوري يا رسيدگي قضايي بين المللي طي معاهدات دو يا چندجانبه ، براي خود تكاليفي به وجود ميآورند كه در صورت عدم توجه يا نقض آنها ، موجبات مسووليت بين المللي آنها فراهم ميگردد.

  براي مشاهده ادامه مقاله به ادامه مطلب برويد

  • نظرات: 0

  از متن اعلاميه جهاني حقوق بشر به‌وضوح برمي‌آيد كه نويسندگان و تنظيم‌كنندگان آن به سكولاريسم معتقد بوده‌اند كه براي آنان به‌معني جدايي كامل بين حقوق انسان از يك‌سو و مذهب، نظام‌هاي ارزشي و فرهنگ از سوي ديگر بوده است. تنظيم‌كنندگان و نويسندگان اين سند دركشان از اين جدايي، در خصوص اخلاق و مذهب خودشان كه همانا بر سنت‌هاي يهودي ـ مسيحي مبتني بوده است. چنين استدلالي ممكن است در غرب يا جوامع غيراسلامي ديگر قابل‌قبول باشد. اما از ديدگاه اسلامي مشكلات متعددي را به همراه دارد.

  طي مقاله آتي آقاي محمد  بروين به برخي از مشكلات و تعارضات ناشي از عدم توجه تدوين كنندگان اعلاميه حقوق بشر به فرهنگها و مذاهب موجود در جهان علي خصوص اسلام پرداخته است در حالي كه سند مذكور وصف جهاني را با خود يدك مي كشد.

  اين مقاله توسط آقاي سيد فضل الله موسوي ترجمه شده و در ادامه مطلب در دسترس است

  • نظرات: 0

  مفهوم حقوق بشر به مسايلي منجر مي‌گردد که از يک سو ضروري و عملي و از سوي ديگر نظري و انتزاعي اند. از نظر آن عده‌ طرفداران حقوق بشر، که بيشتر ضرورت عملي حقوق بشر مهم پنداشته مي‌شود، حقوق بشر را درچهارچوب عمل سياسي پژوهش کرده و به آن اتکا مي‌کنند، از اين منظر حقوق بشر رهيافتي کارکردي مي يابد، بنابراين تاکيد مي شود که حکومت بايد قابل کنترل باشد تا از کشتار سياسي، ناپديدن شدن، شکنجه و توقيف‌هاي غير قانوني جلوگيري شود

  اما ماهيت زندگي مطلوب، شناخت ماهيت و چگونگي کرامت و اوصاف ايده ال انسان، بحث نظري درباره حقوق بشر است که گاه به اختلاف نظري پيرامون مسايل حقوق بشري منجر مي‌‌گردد و بيشتر رنگ ايديولوژيک، فرهنگي و ديني را به خود مي‌گيرد که مايوس کننده است

  در اين مقال به موانع نظري فراروي جهاني و فراگير شدن مفاد مندرج در اعلاميه حقوق بشر پرداخته شده است چراكه اختلافات و موانع نظري ناگزير به تفاوت در عملكرد و رويه دولتها يا به عبارت ديگر نقض مفاد اعلاميه حقوق بشر منجر خواهد شد. البته به اختلافات حاصل از اعتقادات ديني جوامه مختلف و تقابل مفاد اعلاميه حقوق بشر با شرايع اديان مخصوصاً اسلام كه خود بحث بسيار مفصل و كسترده اي است پرداخته نشده چه آنكه اين موضوع خود نيازمند مقال و مجالي ديگر و كوششي شايان است.

  • نظرات: 0

  تجاوز به قلمروی کشورها و دولت‌های دیگر همواره موجب دشمنی و به مخاطره افتادن امنیت، بوده است. هنگامی که دولت برحریم کشور دیگری تجاوز می‌کند، به همین عمل، امنیت بین‌المللی نقض و حرمت آن شکسته می‌شود و امنیت قلمروهای دیگر نیز به مخاطره می‌افتد.

  در ادامه اين جستار به بررسي مفهوم تجاوز و آثار حقوقي مترتب بر آن با توجه به اسناد بين المللي پرداخته ايم

  براي مشاهده متن كامل مقاله به ادامه مطلب برويد

  • نظرات: 0

  مطالب تصادفی

  نظر سنجی

  نظرشما در مورد سیستم؟
  عالی
  خوب
  متوسط
  بد

  آمار سایت